Произход и значение на Българския календар.
Българският календар е вечен и природосъобразен - Признат от Юнеско и 27 пъти! по-точен от съвременния календар! Той не се влияе от хрумванията на хората, а ги води съобразно естествените ритми на природата. Затова може да го наречем здравословен и много полезен за обществото, което го ползва.Българските колобри.
Древните български Колобри, възоснова на учудващо прицизни наблюдения върху звездното небе и цикличните природни процеси, отразявани хронологично и търпеливо хилядолетия наред, въвеждат преди повече от 7500 години, за всенародно ползване, Слънчево-лунното циклично леточислене и строга система за вътрешно-държавен живот (мироглед, управление и празници).Постижения на българите.
Това леточислене и днес е 27 пъти по-точно от съвременното (Грегорианското) и е толкова уникално, колкото да се наричаш БЪЛГАРИН! ЗАЩОТО благотворното му влияние дава възможност на българите да развият цяла поредица от световно-значими постижения, каквито са:- -) първото обяздване на коня;
- -) първото използване на стреме;
- -) първото рало в света (вместо мотиките);
- -) първото бойно приложение на коня (бойният кон);
- -) двойно съставният лък, 3 пъти по лек и 20 пъти по ефективен от тогавашните световни аналози;
- -) сигналните свирещи стрели (нещо като днешните трасиращи куршуми за целеуказване);
- -) първата бойна конница;
- -) първите "рицари" в света - багатурите, войни с уникални психо-физически качества;
- -) уникална празнична система, 100% съчетаваща се с българския календар;
- -) уникален, природосъобразен мироглед;
- -) блъгърянството, първооснова на известните ни днес религии по света;
- -) откриване на стоманата и първото й използване във военната екипировка за ризници, шлемове и щитове (а много вероятно - и за мечове);
- -) родовата организация на живот;
- -) създаването на държави (българите са създали през хилядолетията 5 империи и 45 държави на територията на Азия и Европа);
- -) кирилицата (глаголицата) и първоосновата на съвременните славянски езици - църковно-славянския език;
и в по - ново време:
- -) първото бойно приложение на самолета;
- -) българското кисело мляко;
- -) бялото саламурено сирене;
- -) българското розово масло;
- -) уникалните неравноделни музикални тактове;
- -) неподражаемите народни танци и носии;
- -) първата песен в Космоса;
- -) българските оперни изпълнители;
- -) първият компютър - Джон Атанасов;
Характеристики на Вечния Български Календар.
А сега ето някои по-конкретни данни и характеристики на Вечния Български Календар:
1) Точност:
Природосъобразният български календар, въведен в употреба от българите преди повече от 7,5 хилядолетия, е по-точен от съвременния Грегориански календар 27 пъти!!!2) Начало на годината:
Според българския календар, годината започва в единствено възможния момент - полунощ на най-късия ден в годината или в 0,00 часа на 22 декември по съвременния календар. Грегорианският календар започва с 9 дни по-късно, защото на тази дата встъпвали в длъжност римските велможи, което е равносилно да поставим началото на денонощито в 2,17 часа, понеже точно в този момент преди 100 години е кихнала прабаба ми.3) Специален ден:
Първият ден в годината е Елем (Коледа) и не се включва в месечната номерация на дните, нито в седмичното им разпределение (нещо като началник на годината). Той е извън календарен ден.4) Особени дни:
Те съвпадат с 4-те основни положения на Слънцето - пролетно и есенно равноденствие / зимно и лятно слънцестоене. Те са наречени- Благовец (23.03),
- Еньовден (22.06),
- Секновение (21.09) и
- Игнажден (21.12).
5) Сезони:
- Годината е разпределена на 4 сезона - Зима, Пролет, Лято и Есен. Всеки сезон започва със своя особен ден и съдържа по три месеца от по 30 дни или общо 90 дни + 1 особен ден = 91 дни общо. Първия ден на всеки сезон е винаги в понеделник (алем). Разпределени-ето на дните и седмиците в трите месеца е едно и също за всеки сезон т.е. не се налага в календара да изписваме всичките 12 месеца, а само първите три.
6) Високосни дни:
В един 128 годишен цикъл се съдържат 31 високосни години, разпределени по следния начин:нечетни високосни: | 3, 7, 11, 15, 19, 23, 27 |
четни високосни: | 32, 36, 40, 44, 48, 52, 56, 60 |
нечетни високосни: | 65, 69, 73, 77, 81, 85, 89, 93 |
четни високосни: | 98, 102, 106, 110, 114, 118, 122, 126 |
Високосния ден в нечетните високосни години се нарича Единак (ЕниЕниАлем) и се намира в края на годината, но ПРЕДИ! Игнажден. Високосния ден в четните високосни години се нарича Малка Коледа (ЕниЕлем) и се намира в началото на годината, ПРЕДИ Коледа. Високосните дни са извън календарни и не се включват в нито един сезон, месец или седмица.
7) Години:
Отчитат се в „пакети" по 60 г. чрез таблица от 12 реда и 10 колони. Името им се образува от имената на реда и на колоната, в които попадат. Нечетните редове и колони са „ян" (мъжки), а четните - „ин" (женски).Дванадесетте реда съответстват на следните календарни животни:
- 1- Сомор (плъх),
- 2- Шегор (крава),
- 3- Сигор (тигър) ,
- 4- Дванш (зайка),
- 5 - Вер (змей),
- 6- Дилом (змия),
- 7- Теку (кон),
- 8- Писин (маймуна),
- 9- Коч (овен),
- 10- Тох (кокошка),
- 11- Етх (куче),
- 12- Докс (свиня)
Десет колони.
А десетте колони са са разделени на 5 двойки, според петте основни елемента, като във всяка двойка първата колона е ян (мъжко начало), а втората ин (женско начало).- 1 - алем - дърво, ян,
- 2 - тутом - дърво, ин,
- 3 - читем - огън, ян,
- 4 - твирем - огън, ин,
- 5 - бехти - земя, ян,
- 6 - вечем - земя, ин,
- 7 - алтем - метал, ян,
- 8 - алтом - метал, ин,
- 9 - елем - вода, ян,
- 10 - ехтем - вода, ин.
----------
Още препоръки, мнения и допълнения по темата
Още препоръки, мнения и допълнения по темата
може да четете и правите по-долу - в коментарите.
Пример за съответствие на Българския календар със съвременния Грегориански календар:
ОтговорИзтриване01. 01. 2004 год., сряда / 10. 01. 7521 год. читем.
Радвам се, че Хисобгарите (календаристите) в България не са малко, и че идеята за повсеместното популяризиране на уникалния български календар набира все по-голяма скорост. Този календар е едно от най-големите постижения не просто само на българския народ, а на цялото човечество.
ОтговорИзтриванеНачалото на традиционния български календар е положено преди повече от 7500 години - което съвпада с края на Черноморския потоп, когато се е отворил Босфора и водата от Средиземно море се излива в сладководното Черно море, като повдига нивото му с около 200 метра. А с какви ли познания са разполагали българите и колко ли време са ги събирали, щом още тогава са създали толкова съвършен, напълно актуален и днес календар.
ОтговорИзтриванеПри положение, че българския календар е на повече от 7500 години, а и че днес е все още 27 пъти по-точен от съвременния Грегориански календар, може да се каже, че той е „вечен" в сравнение с краткия човешки живот, но от чисто математическа гледна точка, дава известни малки отклонения, но за много дълъг период от време. Дали това са 80000 години, не е лесно да се каже, понеже реалната астродинамика е по-различна от чисто математическите модели и интерпретации. Във всеки случай точността идва точно от неговия специфичен алгоритъм - 128/31.
ОтговорИзтриванеТочността на българския календар идва от специфичния алгоритъм на високосните години, иначе другите цикли (12 и 60 годишните) нямат отношение към точността му. Тяхното значение е в приложната област и управленските му функции. Т.е. този календар не е случаен. Той потвърждава сведенията от други източници, че българите са създали и „държали" през последните 7 хилядолетия 5 империи и 45 държави на територията на Евразия.
ОтговорИзтриванеПо календар 01 Октомври е Празник на певци, музиканти и Ден на застрахователя, понеже на 01.10.1891 г. в град Русе започва да работи първото самостоятелно българско застрахователно дружество, а за официален професионален празник е обявен през февруари 1996 г.с решение на тогавашната Асоциацията на българските застрахователи и Съюза на частните застрахователи.
ОтговорИзтриванеНа 10 Октомври празнуваме Ден на архивиста, за всички служители в областта на опазване на архивите в държавата.
ОтговорИзтриванеНа 11 Октомври се води Ден на Софийската адвокатска колегия, тъй като с решение на Софийския адвокатски съвет от 03.05.2005 г. този ден е обявен за Ден на Софийската адвокатска колегия.
ОтговорИзтриванеНа 12 Октомври се празнува Ден на Българската Академия на Науките, понеже на този ден тя се съдава през 1869 г. като Българско книжовно дружество (БКД) в гр. Браила, Румъния, а по-късно, с решение от ноември 1878 г. седалището на дружеството е преместено в София.
ОтговорИзтриванеДенят 16 Октомври е официален празник на авиацията и българските ВВС, като се отбелязва като такъв с Разпореждане 400 на Министерския съвет от 1 юни 1963 г., понеже на 16 октомври 1912 г., по време на Балканската война (1912-1913) е направен първият в света полет на самолет за участие в бойни действия - хвърляне на ръчни гранати от него. Самолетът е "Албатрос" и е бил управляван от поручиците Радул Милков и Продан Таракчиев. Поначало, полета е бил за разузнавателна дейност, но завършва с хвърляне на две гранати над гара Караагач край Одрин и това е началото на бойната авиация.
ОтговорИзтриване18 Октомври е празник на живописци, художници, като се празнува се в деня на Свети Апостол Лука, който се счита за пръв християнски иконописец. Освен това, 18 Октомври е също и Ден на парашутиста.
ОтговорИзтриване19 Октомври - Ден на българските лекари, празник на медицинското съсловие в България.
ОтговорИзтриване24 Октомври е Професионален празник на частните нотариуси, понеже на 24 октомври 1998 г. се провежда учредителното събрание на Нотариалната камара, а от 1 октомври 1998 г. България има частен нотариат.
ОтговорИзтриванеПразници по българския календар за края на месец октомври:
ОтговорИзтриванеНа 25 Октомври е Празник на работещите в областта на земеделските науки, като е обявен с Решение на Министерския съвет от 31 август 2006 г.
На 26 Октомври е ден на ковачите, техниците, металурзите, тези които обработват желязото и др. метали.
Също на 26 Октомври е Празник на строителя и по традиция Димитровден се чества като празник на строителите. Отбелязването му е възобновено с решение на Министерския съвет 1133 от 17 октомври 1996 г.
Според българския календар, 3 Ноември е Празник на главна инспекция по труда, тъй като на него ден, през 1907 г., с указ на княз Фердинанд, е обнародван Закон за инспектората по труда. С този държавнически акт се поставя основата на институцията Инспекция по труда в България, та чак и до днес. Друг е въпроса каква е ползата от нея, освен че осигурява работа на служителите в нея.
ОтговорИзтриванеСпоред официалния български календар, 4 Ноември е Празник на русенските корабостроители, защото през 1881 г. в Русе е построен първият български метален плавателен съд. Това е корабът "Бот-1", който имал дължина 16 м., широчина 3 м. и водоизместимост 60 тона. Така се поставя начало на българското корабостроене, аза първи път празникът се отбелязва през 1993 г.
ОтговорИзтриванеСпоред българския празничен календар, 5 Ноември е Ден на металурга и това е отразено в разпореждане 827 на Министерския съвет от 19 ноември 1963 г. Така 5 ноември е обявен за Професионален празник на българските металурзи във връзка с влизането в експлоатация на тази дата на Металургичния завод "Ленин" в Перник (1953) и на Стопанския металургичен комбинат "Кремиковци" (1963).
ОтговорИзтриване